Pole tekstowe: Przedszkole w Jaworzni

Święto pieczonego ziemniaka
z programem ERASMUS+

Dnia 21 września w Zespole Placówek Oświatowych w Jaworzni odbyła się pierwsza edycja Święta Pieczonego Ziemniaka. Inicjatorem przedsięwzięcia była dyrektor szkoły Małgorzata Czekaj. Ognisko stało się pretekstem do wspólnego spotkania władz gminy, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły, radnych Jaworzni i pani sołtys.

Celem było:

· Uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

· Rozpoczęcie całorocznego programu „Dorośli czytają dzieciom”.

· Realizacja zadań programu Erasmus +.

· Integracja szkoły ze środowiskiem lokalnym.

Tuż po skończonych lekcjach zapłonęło ognisko, którym żartobliwie mówiąc dowodził ksiądz z parafii Św. Marty w Jaworzni – Stanisław Strycharczyk. Należy dodać że to za jego sprawą na uroczystościach pojawili się przedstawiciele 13 Pułku Ułanów Wileńskich w osobach: dowódcy rotmistrza Roberta Mazura wraz z żona Iwoną, wachmistrza Macieja Pająka wraz z Katarzyna Grosicką, którzy prowadzali dzieci na koniu oraz uł. Radosława Suligi. Dzięki tym gościom uświetniliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Pieczenia ziemniaków cały czas doglądała męska kadra szkoły: p. Edward Guzy i p. Bogdan Woźniak. Ważne wiadomości z zakresu historii przedstawił nauczyciel Dariusz Kwiatkowski. Następnie rozległ się chór pieśni legionowych. Harcerzom i całej zgromadzonej społeczności akompaniował na akordeonie ułan Radosław Suliga. Echo Wojenki, Pierwszej brygady rozkwitły niczym Pąki białych róż po całej okolicy.        Kolejnym bardzo ważnym akcentem było wystąpienie wójta gminy Piekoszów Zbigniewa Piątka. Tym razem zamiast przemówień wójt przeczytał wiersz „Stefek Burczymucha”. Tym samym rozpoczął całoroczną akcję „Dorośli czytają dzieciom”, którą w naszej szkole będą prowadziły panie: Katarzyna Dąbek i Dorota Zapała. Do akcji przyłączyła się także Pelagia Rusiecka – Dyrektor Żłobka w Piekoszowie, która zaprezentowała jedną z bajek. Dzieci uważnie słuchały czytanych tekstów.

Wspólne świętowanie było również okazją do realizacji pierwszego zadania projektu Erasmus +, który przebiega w naszej szkole pod hasłem „Little steps make a big difference. Together we care for our home" - „Małymi krokami zmierzamy ku dużej zmianie. Wspólnie troszczymy się o nasz dom” pod bacznym okiem koordynatorki mgr Iwony Zalewskiej. Partnerstwo obejmuje sześć szkół z Polski, Słowacji, Grecji, Hiszpanii, Rumunii  i Turcji. Dzięki wysoko ocenionemu wnioskowi i przyznanemu dofinansowaniu zorganizujemy w ciągu 2 lat zorganizujemy 20 mobilności zagranicznych dla uczniów. Międzynarodowa współpraca szkół ma na celu wspólne realizowanie programu „Eco School” i zdobycie certyfikatu Zielonej Flagi. W czasie ogniska uczniowie wszystkich klas zaprezentowali wykonane w ramach projektu plakaty z hasłami ekologicznymi. Jako hasło przewodnie w akcji starania się o Zieloną Flagę zostało wybrane hasło z plakatu klasy VII, czyli: „Join our school’s  Revolution to STOP pollution”. W ramach projektu zaplanowano innowacyjne zajęcia z uczniami oparte o metody nauczania wykorzystujące narzędzia Web 2.0, które będą sprzyjać rozwijaniu zainteresowań, odkrywaniu własnych talentów, poprawie wyników nauczania. Na zakończenie rozległy się piosenki harcerskie. Wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania, a pan Jacek Sajdak radośnie przygrywał na keyboardzie. Kolejne pieczenie ziemniaków odbędzie się za rok.